Sarıkamış Mutfağı

Mutfak denilince o bölgeye ait yemek kültürü anlaşılır. Şüphesiz her bölgenin kendine özgü bir mutfağı vardır. Mutfakta kullanılan malzeme ise genellikle o bölgede kolayca elde edilebilecek herkes tarafından bilinen türden olması dikkate değer.

Sarıkamış ikliminin sebze tarımına elverişli olmaması nedeniyle yörede sebze üretimi yetersizdir. Bu nedenle Sarıkamış mutfağında tahıl ve et ürünleri önemli yer tutar. Kış mevsiminin uzun sürmesi un ve una bağlı yemekler,  tahıl türü, baklagiller, süt ve süt ürünleri de beslenmenin temel öğelerindendir.

Sarıkamış’ta hemen hemen her köyde sonbaharda bulgur kaynatılır, erişteler kesilir, kurut (yoğurdun suyu süzülerek yazın güneşte kurutulması) hazırlanır. Kışlık peynir, lor; tuluk, deri, plastik bidon veya tenekelere doldurularak kaldırılır. Tereyağı teneke veya yağ kazanı denilen kaplara koyulup kışa saklanır.

Ayrıca çevrede kendiliğinden yetişen sebze ve bitkiler de Sarıkamış mutfağında ayrı bir öneme sahiptir. Evelik, çiriş, çaşır, yemlik, ısırgan, madımak, kuzukulağı, kımı vb. bunların bir kısmı çiğ olarak yenir, bir kısmı da yemek olarak tüketilir.